Memories of Murder / "Salinui chueok" - Cinayet Günlüğü (2003)
Bong Joon-ho 'nun yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı Güney Kore drama filmidir.

Film, konusunu 1986-1991 yılları arasında Hwaseong, Gyeonggi şehirlerinde gerçekleşen ilk seri cinayetlerinin gerçek hikayesini konu alır.

1986 yılında tecavüz edilip, öldürülen kadın bir su kanalında bulunur. Sabit fikirli, biraz şiddet düşkünü, bilimsellikten uzak Dedektif Park Doo-man olayı araştırmaya başlar. Bilimden ve akılcılıktan yana olan Seo Tae-yoon Seul da yardım için gönderilir. Film iki farklı bakış açısını izleyeciye çok güzel empoze ediyor.

Filmde toplam ceset sayısı belirtilmezken, gerçek hayatta Ekim 1986- Nisan 1991 yıllarında 300.000' in üzerinde polisin soruşturmada yer almıştır ve 3.000' in üzerinde de şüpheli sorgulanmıştır.

Detektiflerin son derece başarılı oyunculuğu, zaman ilerledikçe dedektiflerin rollerinin değişmesi, birbirleri gibi düşünmeye başlamaları, imkansızlıklara rağmen olayı çözmeye çalışmaları... Bazen komik duruma düşüp rezil olmaları hikayeyi iyi işlenmiş ve gerçekçi bir hale getiriyor. Tam anlamıyla bir kara mizah.

Bir çok ödüle sahip olan film, Güney Kore’ de 2003 yılında en çok izlenen film olmuştur. Yapımcı şirketini de iflastan kurtarmıştır.
 

Bazıları filmin bir sonu olmadığını, zaman kaybı olduğunu idda etse de, sürekli çevrilen katil-polis filmlerinden ayrı bir yerde. Önemli olanın bütçe, efektler olmadığını, kurgu olduğunu anlatır. Güney Kore sinemasının en başarılı örneklerinden biridir. Film tam anlamıyla bitmesi gerektiği gibi bitiyor bence. Gerçek hayat da bu bitişlerden ibaret değil midir zaten...
 

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0353969/?ref_=fn_al_tt_1
http://www.imdb.com/title/tt0353969/awards?ref_=tt_awd

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder