John Wick (2014)
Yönetmenliğini David Leitch ve Chad Stahelski ikilisinin üstlendiği aksiyon, gerilim türünde filmdir. John Wick rolünde Keanu Reeves' i izliyoruz.

John Wick emeklilik hayatını yaşarken, karısı bir hastalık sonucu hayatını kaybeder. Karısından John Wick' e anıları, kaslı Amerikan arabası ve acısını hafifletsin diye hediye ettiği ufak köpeğinden başka hiç bir şey kalmamıştır.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi evine giren üç gangster John Wick' in karısından kalan arabasını çalıp, köpeğini de öldürürler. Gangsterlerden biri, mafya babası Viggo Tasarov' un oğlu Josef Tasarov' dur ve John' un daha önce birlikte çalıştığı bir adamdır. Artık kaçınılmaz olan tek şey intikamdır.

The Matrix ile büyümüş bir nesil olarak '47 Ronin' filminde Keanu Reeves' e samuray rolünü bir türlü olduramamıştım. Fakat John Wick rolü üzerine takım elbise gibi oturmuş.

Bu aralar yanlış adama bulaşıp, onun intikam alması üzerine birçok film çekildi. Sanırım bu klasik senaryo hiç eskimeyecek. Senaryo klasik olsa da John Wick karakterinin karizması, soğuk kanlılığı, silah kullanma ve yakın dövüşteki yeteneği filmi güzel bir hale getiriyor.

Yer altı dünyasının John Wick ismini duyunca hazır ola geçmesi, mafya adamlarının ve tetikçilerin ona saygı duyması filmin güzel yanları. Yer altı dünyasının kendi kuralları olduğu ve bu kurallara uymayanların er ya da geç yok olduğu izleyiciye başarılı bir şekilde verilmiş.

Klasik bir konusu olan, aksiyon ve çatışma sahnelerine doyacağınız. Kurgusu ve oyunculuklar son derece başarılı. Sizi yormayacak eğlenceli bir film. Filmin müzikleri, aksiyon sahneleri, yer altı dünyasının atmosferi gerçekten başarılı.

Zaman zaman insana bir köpek için bu kadar yapılır mı dedirtse de Keanu Reeves' in hatırına görmezlikten geliyoruz.

Keanu Reeves' i özlediyseniz ya da Jason Bourne , Taken, The Equalizer filmlerini duyduğunuzda yüzünüzde hafif bir gülümseme oluyorsa bu film tam size göre.

Bu arada John Wick' in yer altı dünyasında lakabı ‘boogeyman’ (öcü). Yaramazlık yaparken büyüklerimiz 'Yaramazlık yaparsanız öcü gelir' der bizleri korkuturdu. Ne demek istediklerini şimdi daha iyi anladım. Gerçekten korkmak lazım. :)

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder