Interstellar - Yıldızlararası (2014)


Christopher Nolan' ın, Jonathan Nolan ile kaleme aldığı ve yönetmenliğini yaptığı filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Bill Irwin, John Lithgow ve Michael Caine gibi isimler yer alıyor.

Yakın gelecekte dünya iklim olayları yüzünden yaşanacak bir yer olmaktan çıkmaya başlar. Dünyadaki hayat yavaş yavaş kaçınılmaz sona doğru ilerler. Herşey kötüye giderken bilim insanları tarafından bulunan bir Wormhole (solucandeliği) tüm insanlık için umut olur.
 

Matthew McConaughey’ in canlandırdığı Cooper, çifliğindeki mısır tarlalarıyla uğraşan eski bir mühendis ve uzay adamıdır. İki çocuğu ve büyük babaları ile çiftlikte zor bir hayat sürmektedirler. Geçmişteki hayatını özleyen Cooper tesadüfler sonucu kendini solucandeliğiinin içine girecek olan bir gurup bilim adamından oluşan bir ekibin parçası olarak bulur. Amaçları insanoğluna yaşanacak yeni yaşam yerleri bulmaktır. Cooper için zor olan, oğlu ve inanılmaz zeki olan kızı Murph' ü geride bırakmaktır.

Filmimiz bilimkurgu olsa da drama bir çok sahnede daha ağır basıyor. İnsanlara zaman ve mekan algısını sorgulatır hale getiriyor.
Zamanın görecelilik kavramı insanı yerden yere vuruyor. Zamanın ne kadar değerli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. 1 saatin dünyada 7 yıla denk geldiği bu yolculukta fazladan harcanacak 1 saniyeniz bile olamaz.
 

Filmin senaryosu Fizikçi Kip S. Thorne' nun evrendeki 'Solucan Delikleri' teorisinden esinleniyor. Matthew McConaughey’ in oyunculuğuna laf eden taş olur sanırım. 10 yaşındaki kızı Murph' ü canlandıran Mackenzie Foy' un oyunculuğu da çok etkili. Baba ve kızı arasındaki iletişim insanı hırpalıyor. Film akıcı ve görselliği başarılı. Durağan sahneler olsa da merak duygusu sizi kilitliyor. Christopher Nolan yönetmenlikteki başarısını bir kez daha göstermiş. Nolan' ın hayal gücünün yanında evren sınırlı kalıyor.

Filmin ayaklarının yere basmamasını ya da gerçekçiliğini sorgulamadan senaryonun içinde kaybolmanızı öneririm. Fizik kurallarına ve detaylara takılmayın. Benim için bir 'Prestij' ve 'Memento' olamasa da, zamanın çok değerli olduğu bu dünyada kesinlikle 3 saatinizi bu film için harcayabilirsiniz.

Bu arada Murph ismini Murphy Kanunlarından alıyor. Murphy kanunlarının temeli şu söze dayanır. "Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir."
 

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0816692/?ref_=nv_sr_1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Solucandeliği
http://tr.wikipedia.org/wiki/Özel_görelilik
http://tr.wikipedia.org/wiki/Murphy_Kanunları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder