Dracula Untold - Dracula: Başlangıç (2014)Film Drakula karakterinin nasıl gün yüzüne çıktığını anlatan bir başlangıç filmidir. Vampir efsaneleri ile epik aksiyon sahnelerinin harmanlanmış halidir.

Çok fazla yönetmenlik deneyimi olmayan Gray Shore’ un yönettiği,  Hobbit serisinde  Bard karakterini canlandıran Luke Evans’ ın burada Drakula’yı canlandırdığı filmdir.

Konusuna gelince Osmanlı’ nın haraca bağladığı, ordusu olmayan Transilvanya halkı Vlad’ in yönetiminde huzur içinde yaşamaya çalışmaktadır. Osmanlı İmparatoru Sultan 2. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) yeniçeri ordusuna katılması için Vlad’ın oğlununda içlerinde bulunduğu 1000 erkek çocuğunu kendisine vermesini ister. Vlad’ ın zor bir seçim yapması gerekmektedir.Ya oğlunu ve halkının genç erkeklerini Osmanlı himayesine verecektir ya da halkını ve ailesini bu çıkmazdan kurtarmak için kendi ruhunu şeytana satacaktır.

Türkiye’de gösterime girdiği zaman Osmanlı İmparatorluğunu kötü gösterdiği ve tarihi çarpıttığı için çok ciddi eleştiriler almıştır. Tarihçiler, Osmanlı aşıkları ve kendi soylarını Osmanlı’ nın ecdadı kabul eden insanlar filme karşı saldırıya geçmiştir.

Halkımız; baş karakterin vampir olduğu ve bu vampir’ in etrafında geçen hikayeye “tarihi çarpıtıyor, bizleri dünyaya yanlış gösteriyor” diye isyan etmiştir. Vay arkadaş adı üstünde Vampir filmi, tarih doğru olsa kaç yazar olmasa kaç yazar. Vampir filminde tarihi çarpıtmışlar, vah vah ne kadar önemli.

Filmdeki Osmanlı ordusu Fetih 1453 filmindeki ordudan çok daha kaliteli, asil ve güçlü gösterilmiş. Fatih Sultan Mehmet’ i canlandıran Dominic Cooper son derece korkusuz ve karizmatik bir düşman olmuş. Adam tek başına bütün ordusunu parçalayan vampir ile korkusuzca ve zekice dövüşmüş ama yine de bize yaranamamış; çünkü vampir filminde tarih çarpıtılıyor.

Sen bu zamana kadar elle tutulur adam gibi bir Osmanlı tarih filmi çekemeyip kendini dünyaya anlatamadıysan; fantastik, aksiyon filmi çekenler ne yapsın.

Sonuç olarak detaylara takılmadan izlenecek, vasatın bir tık  üstü film ortaya çıkmış. Zaten Abraham Bram Stoker’  ın romanlarındaki Drakula’ yı bekliyorsanız boşuna bu filmi izlemekle vakit kaybetmeyin derim.

Ama inatla bir vampir filmi seyredeceğim diyorsanız, 1994 yapımı Interview with the Vampire (Vampirle Görüşme) ‘ ı izleyin derim.

HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0829150/?ref_=nv_sr_1
http://tr.wikipedia.org/wiki/Drakula

Yorum Farkı
http://www.acikkafasinemasi.com/2015/02/dracula-untold-dracula-baslangc-2014.html
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder