Das Boot (1981)
1981 yılında vizyona girmiş olan ve sinema tarihinde çok sağlam bir yere sahip olan epik savaş filmidir. II. Dünya Savaşı' nda U-96 isimli Alman U-boot mürettebatının durumunu konu alır.

Almanca çekilen 3.5 saat uzunluğunda olan gelmiş geçmiş en gerçekçi ve klostrofobik bir film. Propaganda kaygısı yoktur. İzleyicisini oturduğu yerden alan, zaman ve mekan kaygısını yitirmesini sağlar. İnsanı 3.5 saat boyunca öyle yerlere götürür ki, gerçek dünyaya dönmek 3 gün sürer.

2. Dünya Savaşı sırasında Almanların durumunu anlatan bir başyapıt. Filmin tamamı denizaltının içinde geçmekte. Sadece bir savaş filmi değildir, savaşın insanlar üzerinde yarattığı etkiyi, psikolojilerini ve çaresizliklerini izleyiciye aktarmakla kalmaz adeta içine işler bu film. Bu filmi izlemeyen insan ben savaş filmlerini seviyorum diyemez. Filmin müzikleri, denizaltının çıkardığı sesler, derine indikçe gelen çınlama sesleri sizin de olayı yaşamanızı sağlar. Siz de denizaltı mürettebatından biri olursunuz.

Hollywood sinemasının anlattığı gibi sadece belirli bir ırkın değil, Almanların da insan olduğunu ve acı çektiğini anlatır. Filmdeki oyunculuklar son derece başarılı. Ne askeri kahramanlıklar ne de görsel aksiyon sahneleri var. Göz boyama yok, olan her şey en gerçekçi ve insanı duygularla izleyiciye aktarılır.

Film çok dar ve sıkışık mekanlarda kameralardan ses gelmesin diye sessiz çekilip, sonra da seslendirilmiştir. Film oyuncuları, durumları gerçekçi olsun diye aylarca güneş görmemiştir. Çekim aralarında bile atmosferi kaybetmemek için bulundukları klostrofobik ortamdan ayrılmamışlardır.

Bu dünyadan gitmeden önce izlenecek savaş filmleri arasında üst sıralarda yerini alır.


HIrT;

http://www.imdb.com/title/tt0082096/?ref_=nv_sr_1 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder