Constant Gardener - Arka Bahçe (2005)

Muhtemelen bu filmi izleyen bir çok insan filmdeki romantizmi öne çıkararak filmden bahsedecektir. Hatta sınıflandırmayı dahi onun üzerinden yapanlar olacaktır. Fakat bu filmin çok farklı boyutları var. Bu film aynı zamanda politik bir film. "romantik politik" pek de çekici görünmüyor değil mi? Özellikle de "romantik-komedi" akla gelince. Fakat inanın öyle değil. Her iki türün de hakkını veren bir film Arka Bahçe. Romantizmi irdelemek haddimiz değil. O sebeple burada filmin politikliğini biraz irdeleyelim.

Filmi "kurgu"sundan sıyırarak izlerseniz (bu kısmın altını çiziyorum zira aynı adlı roman kadar, zamanında Nijerya'da yaşanmış olaylar üzerine kurulu bir olay örgüsü var) filmde kesinlikle hak ederek İngilizler'in temsil ettiği batı medeniyetinin, modern çağda(!) eskiden sömürgesi olan ülkelerde yedikleri naneler hakkında ufak da olsa fikir sahibi yapabiliyor film izleyicisini. Bununla beraber "gerçekçi" bir küresel sağlık sektörü profili yaratmanıza yardımcı oluyor, hem de çok güçlü ve berrak bir profil. Belki biraz taraflı olarak, adetâ gözlerinize sokuyor, sağlık sektörüne dair beyninizdeki, insanları kurtarmaya çalışan o "ideal" profili değiştirmeniz gerektiğini. Ve yine aslında, dünyada bir yerlerde sağlık sektörünün "insan insanın kurdudur" ilkesi ile çalıştırıldığını gösteriyor. Sanırım filmin adı da buradan geliyor. Önce anlam veremediğiniz bu ismin altında, oldukça anlamlı bir metafor yattığını anlıyorsunuz filmin sonunda.

Filmin iki ana kahramanı var. Biri tipik konformist bir İngiliz, diğeri ise onun aktivist eşi. Filmin teması açısından taban tabana zıt bu iki ana karakterin film boyunca yaşadıkları, temsil ettikleri kesimler düşünüldüğünde, filmin asıl alt metnini oluşturuyor.

Hepinize iyi seyirler.

Not: Mendillerinizi hazır edin derim.

Memento


http://www.imdb.com/title/tt0387131/

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder