Automata (2014)Ünlü yazar Isaac Asimov ‘ un kitaplarında bahsettiği 3 robot yasasını belki hatırlarsınız.

1 - Bir robot hiç bir şekilde insanoğluna zarar veremez ya da pasif kalmak suretiyle zarar görmesine izin veremez
2 - Bir robot kendisine insanlar tarafından verilen komutlara 1. kuralla çelişmediği sürece itaat etmek zorundadır.
3 - Bir robot 1. ve 2. kurallarla çelişmediği sürece kendi varlığını korumak zorundadır.

2004 yapımı Will Smith ’in başrolü oynadığı I Robot (Ben Robot) filmi de Asimov’ un hikayelerinden yola çıkan bir projeydi.

2014 yapımı Automata filmi de Asimov’ un robot yasalarını çağrıştırmakta. Fakat bu sefer 2 tane yasamız var.

1 - Robotlar herhangi bir yaşam formuna zarar veremezler
2 - Robotlar, diğer robotları ve kendilerini başkalaştıramazlar.

Baş rolünü Antonio Banderas oynadığı İspanya-Bulgaristan ortak yapımı bilimkurgu, gerilim türünde bir film.

2044 yılında güneşte artan solar fırtınalar yüzünden yeryüzü radyoaktif bir çöle dönüşür. İnsan nüfusunun %99.7’ si yok olmuştur. Medeniyet teknolojik olarak gerileme gösterir. Korku ve umutsuzluk dolu bir atmosfer hakim olmuştur dünyaya.

Antonio Banderas’ ın canlandırdığı Jack Vaucan, robot şirketinde sigortacı olarak çalışmakta ve robotların kullanımı ile ilgili veriler toplamaktadır. Araştırmalar ilerledikçe insanoğlunu derinden etkileyecek ve kaderini değiştirecek bilgilere ulaşır.

Filmin IMDB’ de niye bu kadar düşük bir puan aldığını anlayabilmiş değilim. Gerek atmosferi gerek kurgusal anlamda benim beklentilerimi karşıladı. Çok iyi bir film diyemiyorum ama kötü bir film olduğunu da kesinlikle düşünmüyorum. Hani bir film izlersiniz sonra kitlenir kalırsınız iyi miydi kötü müydü diye. Bu hissiyatı uyandırmayı ve üzerinde düşünmenizi sağlayacak bir film.

Aksiyon dolu robotların başkaldırdığı bir film beklentiniz varsa veya  Transformers gibi davası boş Michael Bay filmlerini seviyorsanız. Bu filmden uzak durun derim. Felsefi ve evrimsel temellere dayanan saf bir bilim-kurgu izlemek istiyorsanız bu film size göre diyebilirim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder