All Is Lost – Sona Doğru (2013)
J.C . Chandor’ ın yönetmenliğini yaptığı filmde usta sinemacı Robert Redford’ un canlandırdığı karakterimiz, teknesiyle Hint Okyanusunda gezinmektedir. Teknesi başka bir gemiden düşen konteyner' a çarpınca su almaya başlar. Bu oluşan hasar sonucunda telsiz, radyo, navigasyon vs. gibi teknolojik aletler çalışmamaya başlar.

Denizcilik bilgisi son derece iyi olan karakterimiz için hiç teknoloji kullanmadan sürekli su alan teknesinde hayatta kalma mücadelesi başlar. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de fırtınanın içine doğru sürüklenmektedir. Filmde hiç diyalog yok, monolog da sayılamayacak kadar az. Buna rağmen 77 yaşında olan Robert Redford’ un usta oyunculuğu ile filmi kurtarıyor.

İnsanoğlunun doğaya karşı ne kadar çaresiz olabileceğini ve hayatta kalabilmek için verdiği direnişi bu filmde görüyoruz.

Karakterimizin başına gelen her durum karşısında fazlasıyla soğuk kanlı kalabilmesi ve çekimlerin bazen çok yakından yapılıp seyirciyi okyanusta çaresiz kalmış insan imajından uzaklaştırıp sanki havuzda çekilmiş imajı vermesi bence filmin kötü yanları. Seyirci karakterin geçmişini biraz daha fazla bilmek istiyor.

Doğaya karşı verilen mücadele ve hayatta kalma senaryolarını sevenler için iyi bir seçim olacaktır. Bir çok ödül almasına rağmen gişede başarısız olmuştur.

HIrT;

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder