A Walk Among The Tombstones / Kanunun Ötesinde (2014)


Filmimiz Lawrence Block' un yazdığı Matt Scudder' ın maceralarından oluşan serinin 10. kitabının sinemaya uyarlanmış halidir. 18 kitaptan oluşan serinin sonuncusu 2011 yılında okuyucusuyla buluştu.

Filmin konusuna gelirsek, Liam Neeson canlandırdığı Matt Scudder karakteri New York Polis Teşkilatında çalışan alkolik bir polistir. Başına gelen talihsiz bir olay yüzünden mesleğini ve alkol sorununu geride bırakır. Yeni hayatında dedektiflik yaparak insanlara yardım etmeye başlar.

Bir uyuşturucu satıcısının karısı kaçırılıp, vahşice öldürülür. Polise gitmek istemeyen uyuşturucu satıcısı olayı çözmesi için Matt' e gider. Matt olayı araştırmaya başladıkça öldürülen kadının yalnız olmadığını fark eder. Olayların, kadınları kaçırıp vahşice işkenceler yaparak öldüren bir cinayet şebekesine kadar gittiğini anlar. Bunun üzerine Matt vahşet saçan katilleri bulmak ve durdurmak için çalışmaya başlar.

Filmin türü polisiye, gizem ve gerilim. Konusu çok yaratıcı olmayan geçmişini geride bırakıp insanlara yardım eden polisiye filmlerden bit tık ileriye gidemiyor. Giriş sahnesi oldukça etkili olan film devamında durağan bir hale dönüşüyor. Filmin sonlarına doğru bir şekilde heyecanı yükseltip seyirciyi tekrar yakalıyor. Filmin sonunda bütün olay çözülüyor ve seyircinin aklında hiç soru işareti bırakmıyor.

Suçlular biraz daha derinlemesine işlense film çok daha başarılı olabilirdi. İnsan tek olayınız bu muydu diyor filmin sonlarına doğru. Liam Neeson aksiyondan uzak, soğukkanlı halleri, olaylardaki ustalığı ve tecrübesini kullanması filmin güzel yanları. Taken, Non-Stop, Unknown gibi aksiyon filmlerinden alıştığınız Liam Neeson' ın genellikle her sahnede dayak yemesi de enteresan olmuş.

Sonuç olarak klasik, izleyeni yormayan, gerilimi orta düzeyde kılçıksız bir film olmuş. Polisiye film türünü seven insanları tatmin edeceğini düşünüyorum.
 

HIrT;
  
http://www.imdb.com/title/tt0365907/?ref_=fn_al_tt_1

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder